Grecka diaspora na Bliskim Wschodzie
Jednym z głównych projektów realizowanych przez Fundację jest próba zbadania i opisania stanu obecnej diaspory greckiej na obszarze Bliskiego Wschodu.
Genezą tego projektu jest chęć kontynuowania moich zainteresowań z czasów studenckich, które dotyczą szeroko pojętej kultury greckiej. Idea rozpoczęcie badań na temat greckiej diaspory pojawiła się podczas mojego wyjazdu do Iranu, gdzie pośród wielu kultur i wspaniałych, historycznych zabytków znalazłem również mały, zapomniany kościół grecki, znajdujący się w centrum Teheranu.
Greckie wpływy odcisnęły swoje piętno na cały region zarówno w sferze kulturowej jak i materialnej. Liczne zabytki do dzisiaj można podziwiać w wielu miastach od cieśniny Bosfor po koryto Nilu i Eufratu. Ślady kulturowe także obecne są w tradycjach i materialnych elementach wielu kultur regionu.
Co ciekawe, tradycje pobytu Greków na terenie Bliskiego Wschodu obecne są mocno w świadomości dzisiejszych Greków mieszkających w nowożytnym państwie greckim. Ten element także będzie wart scharakteryzowania.
W trakcie badań postaramy się przybliżyć polskim (i nie tylko) czytelnikom genezę, rozwój oraz stan obecny diaspory greckiej od Turcji po Egipt i Iran.
Tematami przewodnimi naszego projektu będą:
- największe, historycznie i obecnie, skupiska ludności greckiej na Bliskim Wschodzie, wraz z opisem zmian jakim podlegały poszczególne społeczności;
- obecne tendencje migracyjne dotyczące greckiej diaspory;
- wpływ kultury i języka greckiego na ludność niegrecką na terenie Bliskiego Wschodu;
- ślady obecności Greków na Bliskim Wschodzie w świadomości dzisiejszej Grecji.
Wszystkich zainteresowanych tematyką jak i chętnych do współpracy proszę o kontakt kontakt@etnos.org.pl.